Jak uruchomić Polecenie Zapłaty

 (nowe zasady obowiązujące od 1.06.2019)

O co w tym chodzi ?

Polecenie zapłaty jest bardzo bezpieczną formą opłacania rachunków. Żadna operacja nie może być wykonana bez Twojej wiedzy i zgody. Dlatego aby uruchomić tę formę rozliczeń musisz pisemnie wyrazić zgodę określonej firmie na udostępnienie tego typu rozliczeń. Zgodę dostarczasz do firmy, której rachunki chcesz opłacać (wierzyciela). Jest to dla Twojej wygody, firma dostarczy Twoją zgodę do banku w którym prowadzisz rachunek (wskazany w zgodzie). Dzięki tej zgodzie Twój bank będzie kontrolował czy dana firma ma prawo rozliczyć Twoje rachunki. Zgody w coraz większym stopniu są także przyjmowane za pośrednictwem bankowości elektronicznej - jednak zasada procesu pozostaje taka sama.

 Od czego zacząć?

To bardzo proste, dokonasz tego w czterech prostych krokach:

Krok 1 - Skontaktuj się z firmą, której chcesz płacić poprzez polecenie zapłaty.

Skontaktuj się z dostawcą usług z którym chcesz sie rozliczać poprzez polecenie zapłaty. Otrzymasz tam wszystkie niezbedne informacje dotyczące korzyści jakie otrzymasz oraz procesu aktywowania polecenia zapłaty. Pracownicy dostawcy usług pomogą Ci przejść przez wszystkie formalności 

Krok 2 - Wypełnij zgode na korzystanie z polecenia zapłaty

Będziesz poproszony o podanie:

  • Swoich danych (imię, nazwisko, adres)
  • Numer Twojego rachunku bankowego (na nim będzie uruchomione polecenie zapłaty)
  • Identyfikator płatności (numer identyfikujący Cie u dostawcy np. numer Klienta - uzyskasz go od dostawcy)
  • Twój podpis zgodny ze wzorem jaki posiada Twój bank.

Wymagany druk znajdziesz na naszej stronie <DRUK>. Masz także możliwośc sprawdzenia czy proces ten nie może byc uproszczony przez Twój bank (niektóre banki umozliwiają wypełnienie formularza poprzez bankowośc elektroniczną - stosowne informacje znajdziesz tutaj).

Wypełniony i podpisany formularz (pamiętaj aby podpisać obie części, górną i dolną) dostarcz do dowolnego punktu wierzyciela. Wierzyciel na podstawie tak udzielonej zgody rozpoczyna obciążanie Twojego rachunku. Opcjonalnie przed rozpoczęciem obciążania Twojego rachunku, wierzyciel może skontaktować się z Twoim bankiem (na podstawie danych podanych w zgodzie) i poprosić o weryfikację tych informacji. 

Krok 3 - Sprawdź otrzymane faktury

Dostawca usług ma obowiązek przesyłania faktur za dostarczone usługi z odpowiednim wyprzedzeniem. Dzięki temu przed pobraniem środków z Twojego rachunku masz możliwość kontroli ich wysokości. 

Krok 4 - Zrelaksuj się

Poza zapewnieniem odpowiedniej ilości pieniędzy na wskazanym rachunku nie musisz się juz martwić terminowym opłacaniem rachunków. Wszystko będzie odbywało się automatycznie - Ty bedziesz kontrolował proces poprzez swój wyciąg bankowy. Proces jest całkowicie bezpieczny - Ty jesteś chroniony gwarancją polecenia zapłaty

 

 Pamiętaj 

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub pytania, zawsze możesz skontaktować się z wierzycielem (dostawcą usług za które masz zamiar płacić Poleceniem Zapłaty). Szczegółowo przeprowadzi Cię on przez cały proces.

Swoje pytania równiez możesz skierować do nas poprzez formularz kontaktu .<formularz kontaktu>. Prosimy o rzesyłanie zapytań dotyczących funkcjonowania POlecenia Zapłaty lub problemów związanych z tym procesem. Rezygnacja z obciążania rachunku powinna być zgłoszona bezpośrednio u wierzyciela lub w Twoim banku. Nie mamy możliwości przekazywania tych informacji do Twojego banku. Jak przebiega proces aktywacji

.Do 1.06.2019 zgoda która udzieliłaś / udzieliłeś była przesyłana do Twojego banku celem jej weryfikacji i rejestracji. Dopiero po otrzymaniu przez wierzyciela informacji z Twojego banku, iz zgoda jest zarejestrowana, mógł on rozpocząć skuteczny proces obciążania Twojego rachunku.

Od 1.06.2019 - zgoda nadal pozostaje w użyciu. Jednak jej wymagalność zostaje ograniczona do Twojej relacji z wierzycielem. Musisz ją nadal udzielić wierzycielowi (tak jak obecnie) jednak tu rozpoczynają się różnice. Wierzyciel nie ma obowiązku rzekazania zgody do TWojego banku. Mając podpisaną przez Ciebei zgodę może od razu rozpocząć obciążanie TWojego rachunku. 


Obciążenia, których się nie spodziewasz.

Uproszczenie procesu aktywacji ma na celu przyspieszenie i ułatwienie korzystania z wygodnej formy opłacania rachunków jaką jest Polecenie Zapłaty. Uproszczenie tego procesu wiąże się ze wzrostem wagi kontroli transakcji na rachunku bankowym. Kontrola operacji na rachunku jest niezmiernie istotna, w przypadku gdy Twój rachunek został obciążony w drodze polecenia zapłaty przez Wierzyciela co do którego nie przypominasz sobie abyś udzielała / udzielał zgody, jestś dobrze chroniony. Twoje śordki podlegają natychmiastowemu, bezwarunkowemu zwrotowi. Wystarczy przed upływem 56 dni od obciążenia rachunku skontaktować się ze swoim bankiem i przekazać dyspozycję odwołania zrealizowanego Polecenia zapłaty. Środki pobrane z TWojego rachunku najdalej następnego dnia powinny znależć się na Twoim rachunku. Proponujemy również w kolejnym kroku kontakt z wierzycielem, który pobrał te środki z Twojego konta. Wyjaśnienei sytuacji apobiegnie kolejnym próbom obciążenia Twojego rachunku ze strony tego wierzyciela.

 

 

4Life DirectAllianzAmnesty InternationalBerendsen Cyfrowy PolsatDeutsche BankGreenpeaceITI NeovisionKrajowa Izba RozliczeniowamBankOrangePlusSOS Wioski DziecieceT-MobileUPCVisirunWWF