Jak działa Polecenie Zapłaty

Polecenie Zapłaty to wygodna, bezpieczna i szybka forma regulowania powtarzających się płatności, niezależnie od kwoty oraz ich częstotliwości.

Polecenie Zapłaty, to usługa pozwalająca na automatyczne inicjowanie płatności za otrzymane faktury wprost z Twojego rachunku. Nie musisz już pamiętać o terminach opłat za:

  • usługi telekomunikacyjne
  • abonament płatnej telewizji
  • składki ubezpieczenia
  • rachunki za energię elektryczną, cieplną i gaz
  • prenumeratę czasopism
  • raty pożyczek

Udzielając zgody na stosowanie Polecenia zapłaty Twój bank razem ze wskazanym wierzycielem będzie czuwał nad terminowym inicjowaniem płatności. Wierzyciel będzie nadal dostarczał Ci faktury, lecz to bank będzie czuwał nad opłacaniem ich w terminie. Ty nadal masz pełną kontrolę nad procesem. W ciągu 56 dni od każdej płatności (w przypadku gdy płatnikiem jest firma okres ten wynosi 5 dni) masz prawo odwołania - bez podania przyczyn - każdej dokonanej w ten sposób płatności.

Poleceniem zapłaty możesz opłacać rachunki w imieniu osób trzecich (dzieci, rodziców). Udzielając zgody na rozliczenia poleceniem zapłaty, możesz podać swoje dane nawet niebędąc Klientem danej firmy. Ważne aby na zgodzie podany był numer IDP (indywidualny Numer Płatnika), który jest przypisany do Klienta firmy na rzecz której opłacane są rachunki. Numer ten znajdziesz na fakturze. Możesz go także ustalić kontaktując się z infolinią firmy dostarczającej usługi - tej której faktury chcesz opłacać.

Na twój wniosek składany w Twoim banku środki wraz z należnymi odsetkami są natychmiast zwracane na Twój rachunek - to gwarantuje Ci Twój bank. W przypadku zwykłego przelewu lub zlecenia stałego nie masz takiej ochrony. W przypadku takich płatności błędna (zbyt wysoka) kwota zapłaty za fakturę będzie raczej odliczona od następnej platności (decyzja wierzyciela) - w przypadku polecenia zapłaty zawsze i bezwarunkowo odzyskujesz pieniądze w pełnej kwocie (tu TY decydujesz).

Nie musisz także martwić się nieterminowymi płatnościami. Firma, której rachunki opłacasz sama będzie pamiętała o terminach (przed pobraniem środków powinieneś być powiadomiony o wysokości opłaty - otrzymując fakturę). Ty musisz jedynie zapewnić wystarczające środki na rachunku, który wskazałeś do obciążania poleceniem zapłaty. W przypadku, gdy zapewniłeś środki, za terminowość opłaty odpowiada firma (dostawca usług) i Twój bank.

Rozwiązanie to jest bardzo wygodne nie tylko dla Ciebie. Wierzyciele bardzo cenią sobie te formę rozliczeń, która zapewnia im terminową spłatę należności. Klienci decydujący się na tę formę rozliczeń potwierdzają swoją wiarygodność. Dlatego wierzyciele często oferują Klientom wybierającym Polecenie Zapłaty, dodatkowe korzyści w postaci dodatkowych darmowych usług, prezentów czy korzystnych rabatów.

Korzystający z Polecenia Zapłaty nie tylko oszczędzasz czas lecz także możesz zyskać więcej.

4Life DirectAllianzAmnesty InternationalBerendsen Cyfrowy PolsatDeutsche BankGreenpeaceITI NeovisionKrajowa Izba RozliczeniowamBankOrangePlusSOS Wioski DziecieceT-MobileUPCVisirunWWF