Standard wymiany danych

W świecie przetwarzania płatności, formaty danych używane do wymiany informacji można porównać do języków używanych w codziennej komunikacji. Przed wprowadzeniem SEPA każdy z krajów opierała się na wypracowanym we własnym zakresie standardzie. Wraz z wprowadzeniem SEPA komunikację oparto o wspólny standard wymiany danych. Przyjęty standard nie jest nowym wprowadzonym na potrzeby SEPA. Przyjęto istniejący, stworzony przez Międzynarodowa Organizację Normalizacyjna standard ISO 20022.

Firmy chcące rozpocząc korzystanie z polecenia zapłaty SEPA powinny komunikować się z bankiem za pośrednictwem formatu opartego na standardzie ISO 20022.

Podstawowe informacje dotyczące formatu ISO20022 można znaleźć pod tym linkiem 

Dokładne informacje dotyczące wdrożenia standardu ISO 20022 do wymiany danych dotyczących polecenia zapłaty SEPA można uzyskać w bankach wspierających polecenie zapłaty SEPA w Polsce. Banki aktywnie zaangażowane we wdrażanie polecenia zapłaty w standardzie SEPA to:

                 CitiDeutsche BankmBank

 (kliknij na logo wybranego banku aby przejść na jego profil)

4Life DirectAllianzAmnesty InternationalBerendsen Cyfrowy PolsatDeutsche BankGreenpeaceITI NeovisionKrajowa Izba RozliczeniowamBankOrangePlusSOS Wioski DziecieceT-MobileUPCVisirunWWF